Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#mementó 1956

Kult Szegő Iván Miklós

Mementó 1956: „András, kérem, ez forradalom”

Forradalmat nem lehet előrelátni, de a Magyar Nemzet szerkesztőségében a gépírónő mégis így kiáltott fel már előző este, amikor Hegedűs B. András, a Petőfi Kör titkára telefonon diktálta követeléseiket: „András, kérem, ez forradalom!” A tüntetésre készülő diákokat pedig megerősítette szándékaikban a hivatalos pártlap támogató vezércikke.

Kult Szegő Iván Miklós

Mementó 1956: egy nappal a forradalom előtt a pártlap a lenini út mellett érvel

A kommunista pártlap 1956. október 22-én eljutott odáig, hogy Nagy Imrét nyíltan emlegette vezércikkében, mint olyan politikust, akivel szemben korábban Rákosi Mátyás elfogultan politizált. A Szabad Nép vezércikke Sztálint és Rákosit bírálta, miközben a címoldalon lehetett olvasni az alakuló közös piacról és az Euratomról.

Kult Szegő Iván Miklós

Mementó 1956: Kádár szülővárosába látogat

A pesti és a szegedi egyetemisták egyre radikálisabb követeléseket fogalmaztak meg az 1956. október 21-én megjelent lapok szerint. Közben Gerő Ernő és Kádár János Fiumében (az utóbbi szülővárosában) és Abbáziában utazgatott. Nagy Imre pedig visszakapta akadémiai tagságát.

Kult Szegő Iván Miklós

Mementó 1956: négy tömeggyilkos betoppan Varsóba

Az 1956. októberi lengyel események döntő hatást gyakoroltak a magyar forradalomra is. Nem véletlen, hogy a budapesti események többek között a lengyel tábornok, Bem szobránál kezdődtek október 23-án. Pár nappal előtte Moszkva katonai nyomást gyakorolt Varsóra, és a szovjet vezetés négy tagja érkezett a lengyel fővárosba.

Kult Szegő Iván Miklós

Mementó 1956: megszűnő vízumkényszer, könnyített kivándorlás

Az 56-os forradalom előtti napokban a hivatalban lévő államfő Sztálinvárosba látogatott, de a párt lapja, a Szabad Nép nem őt, hanem útitársát, Tildy Zoltánt szólaltatta meg. A korábbi köztársasági elnök óvatosan dicsérte a mai Dunaújvárost. Közben a kormány a kivándorlási és külföldre utazási szabályok lazításán dolgozott.

Kult Szegő Iván Miklós

Mementó 1956: Túl liberális a kormány abortuszrendelete

A forradalom előtti napokban a Hegedüs András vezette magyar kormány egyre-másra hozta azokat a rendeleteket, amelyek nagyobb szabadságot adtak az állam addig szigorúan ellenőrzött és korlátozott polgárainak. Abortuszügyben azonban egy kórházigazgató-parlamenti képviselő támadt az igazságügyi miniszterre. A diákok közben a kötelező orosztanítás megszüntetését követelték.

Kult Szegő Iván Miklós

Mementó 1956: feltűnik a hírekben Göncz Árpád

A forradalom kitörése előtt hat nappal mintha megzavarodott volna a kommunista pártlap. Hol szinte sztálinista hangnemű vezércikkben bírálták a későn szántó-vető parasztokat, hol pedig szüreti lerészegedésre biztattak. Aznap este viszont a Petőfi Körben feltűnt egy fiatal „mezőgazdász”: Göncz Árpád.

Kult Szegő Iván Miklós

Mementó 1956: rejtélyes lövöldözés egy repülőjáraton

A forradalom előtti napokban egyre nőtt a feszültség az országban. A „szakminiszter” kétségbeesve védte a begyűjtés rendszerét, bár elismerte: változtatásra van szükség. A párt- és állami vezetők Jugoszláviában igyekeztek megbékíteni a korábban általuk szidott Titót. És történt egy máig rejtélyes eset, amikor egy belföldi légi járaton lövöldözés tört ki.

Kult Szegő Iván Miklós

Mementó 1956: Amikor Eisenhower azt hitte, túl van a szuezi válságon

Az amerikai elnöknek úgy tűnt 1956. október közepén, hogy a szuezi válság „súlyos szakasza lezárult” – ám óriásit tévedett. A krízis hamarosan katonai konfliktussá fajult. A teljes magyar csúcsvezetés közben Jugoszláviába készült, hogy kibéküljön Titóval. Zajlott a korabeli „keleti nyitás” is: egy magyar miniszter Pekingben építgette a kínai üzleti kapcsolatokat.

Kult Szegő Iván Miklós

Mementó 1956: Óraszámcsökkentést ígérnek a tanároknak

Az oktatási miniszter óraszámcsökkentést, az igazságügyi tárca vezetője pedig a válás könnyítését ígérte – a forradalom előtti napokat felidéző sorozatunkban ezúttal a kormány azon igyekezetét mutatjuk be, miként próbált megfelelni a közhangulatnak. Közben Szíriában kormányválság tört ki, amelynek hátterében a kelet-nyugati szembenállás volt sejthető.

Kult Szegő Iván Miklós

Ruszkik és a haza: piros volt a vér a pesti utcán

A szovjet tankok ötvenöt éve tiporták el a magyar forradalmat. A szabadságharc ugyan még pár napig tartott, de az ügy ekkor már biztos bukásra volt ítélve. November 4-én számos tragikus és furcsa dolog történt, ezúttal az utóbbiakra koncentrálva mutatjuk be a korabeli sajtó alapján a "hétköznapi" gyásznap történéseit.